ÇOCUK GELİŞİMİ & AİLE DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ – CANLI YAYIN

ÇOCUK GELİŞİMİ & AİLE DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ – CANLI YAYIN

Alacağınız Eğitimi Programı kapsamında 4 gün online sorularınızı yöneltebileceğiniz interaktif eğitim alacaksınız. Alanında uzman eğitmenlerimizle eğitimin inceliklerini öğrenerek kendi hayatınızda da kullanabilecek yeterliliğe geleceksiniz. Alacağınız eğitim tekniklerini günlük hayatınızda uyguladığınızda kişisel yaşantınıza, ailesel yaşantınıza, çevrenize ve iş hayatınıza olumlu bir hava katacaktır.

Alacağınız Eğitimler, Tarihleri ve Saatleri

Verilecek Eğitimler

• Masal Terapisi Eğitimi
• Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi
• Çocuk ve Ergen Psikolojisi Eğitimi
• Aile Danışmanlığı Eğitimi

11-12-13-14 Mayıs 2020

1. Ders : 10:30 – 11:30

2. Ders : 11:45 – 12:30

3. Ders : 15:00 – 16:00

4. Ders : 16:15 – 17:00

youtube.com/EğitimKonfederasyonu “Canlı eğitimin yayınlanacağı link, formu dolduran kişilere 1 gün öncesinde whatsapp ya da sms yolu ile bildirilecektir.”

Türkiye’mizin ve Dünya’nın zor günler geçirdiği şu zamanlarda, insanın doğumundan ölümüne kadar eğitimin hiç bitmeyen bir yolculuk olduğunu biliyor ve sizlerinde uyguladığı #HayatEveSığar hareketine bir destek olarak Eğitim Konfederasyonu ve Türkiye Disleksi Eğitim ve Araştırma Vakfının sponsorluğunda ücretsiz olarak canlı, interaktif bir eğitim programı sunacağız. Eğitim içerikleri Uzman Psikolog ve Psikolojik Danışmanlarımız tarafından hazırlanmış olup, canlı yayın olarak sunulacaktır.


Ön kaydınızı oluşturmak ve eğitim hakkında bilgi almak için lütfen aşağıda yer alan formunu doldurunuz.


MASAL TERAPİSİ EĞİTİMİ

Masal Terapisi çocuklar ve yetişkinler için teröpotik amaç için kullanılan bir yöntemdir. Diğer psikolojik tekniklerin işe yaramayacağı yerlerde yardımcı olur; olaylar ve karşılıklı ilişkiler felsefesi alanı ile ilgilidir. Masal terapi; eğitim, davranış düzeltme, yetiştirme ve karakterlerinin gelişimi, problemlerin kaynağını bulmak için çocuk masallarının kaynaklarını ve içeriğini kullanan bir psikoloji yönüdür. Çocukların yetişkinler gibi kendilerini ifade etmeleri kolay değildir. Masal terapisi ile çocuklar kelimeleri kullanmak yerine masal ve materyalleri aracılığıyla, kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamında baş edemediği problemleri çözebilmeyi ve olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenir.

Masal Terapisti Kimdir?

Masal terapisti 3-13 yaş arası çocuklarla genelde karmaşık yaşam olayları ve psikolojik zorluklarından şikâyetçi vakalarla çalışmaktadır. Masal terapisti çocuğa iç görü kazanması, içsel çatışmalarının azalması ve duygusal kökenli okuma-yazma zorlukları ile başa çıkmasında yardımcı olur.

Masal Terapistinin Amaca Nedir?

Masal Terapisi sadece bir masal okuma değildir. Masal terapisinin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Masal terapisi teknikleri ile çocuklar ve yetişkinler duygularını tecrübe edinmeyi ve onları ifade etmeyi öğrenir. Empati duygusunu ve diğerlerinin düşünce ve duygularına saygılı olmayı geliştirir. Yeni sosyal yetenekler ve aile ile olan ilişkilerini geliştirmeyi öğrenir. Masal terapisi kendine olan saygısını ve güvenini geliştirirken yeteneklerini de anlamasını sağlar.

ÇOCUK RESİMLERİ ANALİZİ EĞİTİMİ

Eğitimin amacı, psiko-pedagojik açıdan çocuğu tanımak ve çocukla yürütülen çalışmalarda teşhis ve tedaviye yön vermek açısından çocuk resminin kullanımını açıklamaktır. Resimdeki önemli belirtilerin uzmanlar için ne anlama geldiğini ifade etmek ve resmin yorumlanmasında dikkat edilecek noktaları anlatmaktır. Resim, çocukların  iç dünyasının ifade biçimi ve zihinsel yapısının yansımasıdır. Resimler analiz edildikleri takdirde çizen çocuk hakkında ayrıntılı bilgi verir. Çocuk çoğu zaman çizdiği resimle annesine olan sevgisini anlatırken, çoğu zamansa babasından kendisine sarılmasını beklediğini söyler. Kimi zaman şiddet gören ya da azarlanan ama bunu kimseye anlatamayan çocukların resimleri birçok mesaj içermektedir. Bu yüzden Resim analizi eğitimi ile çocukların resimler aracılığı ile hem ruhsal dünyaları hakkında bilgi alabiliriz hem de zihinsel bir problemi olup-olmadığını görebiliriz.

ÇOCUK/ERGEN PSİKOLOJİSİ

Çocukların mutlu ve sağlıklı büyümesi, kapasitesini kullanabilen, karşılaştığı sorunlara uygun çözüm yolları üretebilen ve kendine güvenli bir şekilde yetişmesi ailelerin en büyük hayalidir. Bunun için çocukta her yaş döneminin ihtiyaçlarının bilinmesi ve karşılanması çok önemlidir.

Çocukların temel ihtiyaçları kadar psikolojik, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarının da uygun biçimde karşılanması gereklidir. Büyüme ve gelişme dönemlerine uygun şekilde ihtiyaçları giderilmemiş çocuklarda çeşitli davranış problemleri ve psikolojik semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda çocuk psikolojisi uzmanı, (çocuk psikoloğu) size gerekli psikolojik desteği vererek ve en uygun çözüm yollarını göstererek yardımcı olacaktır.

Çocuk psikoloğu sizinle yaptığı görüşme, kullandığı test ve terapi teknikleri ile sorundan kurtulmanızı sağlayacak kişidir. Çocuğun problemleri bazen aile dinamiklerindeki şartlardan kaynaklanabilmektedir. Böyle bir tabloda; çocuk, aile üyeleriyle beraber bir çalışma ve danışmanlık süreci eşliğinde değerlendirilerek,  sorunlar hızlıca ve etkili bir şekilde çözülebilmektedir. Bazen çocuk çeşitli travmalar yaşamış ve ciddi psikolojik semptomlar yaşıyor olabilir. Bazen de problem uzun süredir devam ettiği için kronik bir hal almış olabilir. Sorunların ve çözüm yollarının daha derinleştiği böyle bir tabloda, çocuk uygun test teknikleri kullanılarak düzenli görüşmeler ve terapi desteği ile takip edilir. Uzmanımız, çocuğunuza uygulanacak testler, terapi modelleri ve görüşme sıklığı ile ilgili olarak sizi ilk görüşmeden sonra bilgilendirir. Çok uzun süredir ciddi semptomlara sahip bir çocuğun problemlerini, uzmanın bir çırpıda ortadan kaldırması beklenmemelidir. Yaşanan sorun bir günde oluşmadığına ve bazen oldukça karmaşık süreçler içerebildiğine göre bir iki görüşme ile psikolojik semptomlar tedavi edilemeyebilir. Tedavi süreci, tedavinin etkili ve kalıcı olması amacıyla düzenli görüşmeler gerektirebilir.

AİLE DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ

Aile danışmanlığı, toplumun temel yapı taşı olan ailenin daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu olabilmesini sağlamak, aileyi oluşturan bireylerin problemlerini ana kaynağına inerek, bilimsel, kültürel ve psikolojik yönlerini araştırmak, bu problemleri ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir alandır.

Aile içinde yaşanan kişiler arası sorunlar olabileceği gibi, tüm aileyi etkileyen ölüm, kronik hastalık, bir aile bireyinin evden ayrılması vb. yaşantılarda aile bireylerinin bunlarla baş edebilmesinde gerekli profesyonel desteği sağlamaktadır.

Ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmaktır. Aile üyelerinden herhangi birinin yaşadığı sorunun etkisi tüm aileyi kapsar ve çözüm sürecinde ailenin tümü belirleyici bir rol taşır.

İlişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olur. Eşlerin arasındaki sorunların çocuğu etkilemesi veya çocuğun yaşadığı fiziksel, psikolojik, eğitim sorunlarının aile içi dinamikleri etkilemesi kaçılmazdır. Yaşanan bu sorunların çözümünde aile bireylerine psikolojik destek vermek, aile içi iletişimi güçlendirmek, aile bireylerini birbirlerine duyarlı olmalarını sağlamak aile danışmanlığının amaçlarını oluşturmaktadır.

Kimler Başvurabilir ?

Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Bu eğitime başvurabilecek meslek grupları Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Hemşirelik, Tıp ve Sosyoloji Mezunlarıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (15)

 • Sude Nur Bozkır cevap

  Çocuk Gelişimi Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Eğitiminize katılmak istiyorum.

  5 Mayıs 2020 , 19:38
  • Akademi cevap

   Sayfamızda yer alan formu doldurmanız yeterlidir.

   5 Mayıs 2020 , 21:23
 • Elif hayta cevap

  Hemşirelik 2. Sınıf öğrencisiyim katılabilirmiyim

  5 Mayıs 2020 , 22:22
  • Akademi cevap

   Katılabilirsiniz efendim.

   6 Mayıs 2020 , 09:59
 • Aynur üngor cevap

  Çocuk gelişim öğrencisiyim faydalı olacağını düşünüyorum

  6 Mayıs 2020 , 14:41
  • Hatice cevap

   Küçük çocuklarım var onlara faydali olmak için katılmak istiyorum

   13 Mayıs 2020 , 11:38
 • Cena bitar cevap

  Bizim için çocuk gelişimi öğrenmeyi çok önemli . Çünkü günlük hayatımızda iyi şeyler örenirsek iyi şeyler yaparız.
  Sizi çok teşekkür ederiz.

  6 Mayıs 2020 , 21:03
 • melek cevap

  Hikaye anlaticisıyım bana çok şey katacağını düşünüyorum. Bu programda yer almak istiyorum hiç bu kadar verimli olucağını düşünüyorum.

  11 Mayıs 2020 , 15:23
 • Nagehan POLAT cevap

  Katilabilirmiyim

  12 Mayıs 2020 , 14:16
  • Akademi cevap

   Sayfamızda yer alan formu doldurmanız yeterlidir.

   12 Mayıs 2020 , 17:26
  • Vildan Özdemir cevap

   Okul öncesi öğreticisiyim faydalı olacagini dusunuyorum inşallah

   13 Mayıs 2020 , 04:25
  • Nimet Gülay Gül cevap

   Eğitimlere katılmak istiyorum

   15 Mayıs 2020 , 00:16
   • Akademi cevap

    Eğitim programımız gerçekleşti efendim

    15 Mayıs 2020 , 09:43
    • şeydanur cevap

     eğitimin yakın tarıhte takrarlanma ıhtımalı var mıdır acaba ?

     20 Mayıs 2020 , 00:03
     • Akademi

      Şu an için bir şey söylemek zor efendim. Sosyal medya hesaplarımızı takipte kalınız.

      20 Mayıs 2020 , 09:53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Whatsapp'dan Görüş
Yardımcı Olmamı İster misin?