WİSC-R EĞİTİMİ BAŞLIYOR!

WİSC-R EĞİTİMİ BAŞLIYOR!

Eğitim Süresi ve Şekli

Tarih: 22 – 23 Şubat 2020

Saat: 11:00 – 19:00

Eğitmen: Klinik Psikolog Ceren ENGİN

Eğitim Yeri: Altunizade Mh. Okul Sk. Altunizade Sitesi A Blok Kat:1 D:5 Üsküdar/İstanbul

Wisc-r zeka testi eğitimi , uygulamalı ve internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitime ait dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Şekli : Uygulamalı ve Uzaktan Eğitim olarak verilecektir.


DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ.

Herhangi Bir Alan Bulunamadı.

Wisc-r Zeka Testi Sertifika Eğitimi

Wisc-r zeka testi uygulayıcı sertifika programı ile bu alanda görev yapacak uygulayıcılara, özellikle çocuk gelişimi ve psikoloji alanında uzmanlaşmak isteyen katılımcılara wisc r zeka testi eğitimi verilmektedir.

Wisc-r zeka testi uygulayıcı eğitimi ile uzmanlar, bu test hakkında tüm teknik ve pratik bilgileri doğrudan öğrenirler, ve uygularlar. Wisc r zeka testi uygulayıcı sertifikası ile bu testi uygulama, yorumlama ve raporlama konusunda yetkili uzman kişi olabileceksiniz.

Wisc-r Zeka Testi Nedir ?

Wisc-r zeka testi ; 6-16 yaş grubuna 6 sözel, 6 performans olarak 12 adet testten oluşan, bireyin sözel ve performans testlerinin sonuçları ile bireyin Q zeka seviyesini belirlemede kullanılan geçerliliği ve güvenliği olan bir test modelidir. Q seviyesinin ölçülmesi profesyonel bir wisc r zeka testi uygulayıcı uzmanlığı gerektirmektedir. Q zeka seviyesi testi sonucunda uzmanın eline bir data ulaşır ve bireyin zekası saptanır.

Wechsler zeka testi, 6-16 yaş grubuna yönelik uygulanan bir zeka testidir. Bu test bireysel olarak uygulanan bir testtir. Uygulaması 1 – 1,5 saat sürmektedir. Her alt testin soruları test yönergesine uygun bir şekilde çocuğa yöneltilir ve çocuktan sorulan soruları yanıtlaması istenir.

Wisc-R Testi Eğitimi Nedir ?

Wisc r testi ; 6-16 yaş grubu bireylere uygulanır ve bu yaş grubundaki bireylerin zeka bölümünü yani IQ puanını ortaya çıkarır. Test; 6 sözel, 6 performans olmak üzere 12 alt testten oluşmaktadır. Test sonucunda bireyin sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü yani üç IQ puanı elde edilir.

Sözel Bölüm

 1. Genel Bilgi:  Çocuğun doğal çevre, okul çevresi ve kültürel ortamından ne kadar bilgi aldığıyla ilgili ve bilgi düzeyini gösteren bir alt testtir.
 2. Benzerlikler : Çocuğun iki şey arasında benzerlik kurarken soyutlama ve genelleme yapıp yapamadığını, ayrıca bunu doğru ifade edip edemediğini gösteren bir alt testtir.
 3. Aritmetik: Dikkati bir probleme yönlendirebilme ve öğrenme yeteneğini gösteren, zaman sınırlaması olan bir alt testtir.
 4. Sözcük Dağarcığı:  Çocuğun bildiği sözcük sayısını ve ifade becerisini gösteren bir alt testtir.
 5. Yargılama: Muhakeme, akıl yürütme, duygusal ve mantıksal olgunluk düzeyini gösteren bir alt testtir.
 6. Sayı Dizisi: Çocuğun işitsel uyaranları anımsama gücünü gösteren bir alt testtir.

Performans Bölümü

 1. Resim Tamamlama: Dikkati görsel uyaranlara yoğunlaştırabilmeyle ilgili bir alt testtir. Çocuktan resimde eksik olan detayları ayırt etmesi istenir.
 2. Resim Düzenleme: Olaylar dizisini algılama, neden- sonuç ilişkisi kurabilme, muhakeme gücüyle ilgili bir alt testtir.
 3. Küplerle Desen: Görsel – hareketsel – mekansal koordinasyonla, parçalar arası ilişkide bütüne giderken ön tahmin yeteneğiyle ilgili bir alt testtir.
 4. Parça Birleştirme: Görsel- hareketsel koordinasyonla, parça –bütün ilişkisini kavramayla ilgilidir.
 5. Şifre: Çalışma hızı, görsel hareketsel koordinasyon, sıraya koyma, psikomotor hız, görsel uyaranları anımsama ve konsantrasyon yeteneği ile ilgili bir alt testtir.
 6. Labirentler: El-göz koordinasyonu, figür- zemin algısıyla ilgili bir alt testtir. *Sayılar ve labirentler alt testleri yardımcı ek testlerdir.

Wisc r Zeka Testi Eğitimi’ne Kimler Katılabilir ?

 • Aile danışmanları,
 • Rehber öğretmenler,
 • Özel eğitim uzmanları,
 • Çocuk gelişim uzmanları,
 • Pdr mezunları ve öğrencileri,
 • Psikoloji mezunları ve öğrencileri,
 • Sosyoloji mezunları ve öğrencileri,
 • Sosyal hizmet mezunları ve öğrencileri,
 • Çocuk ve ergen psikiyatristleri ve asistanları, bu alanda çalışanlar katılabilirler.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Whatsapp'dan Görüş
Yardımcı Olmamı İster misin?